Škoda AUTO získala ocenění Svazu průmyslu a dopravy ČR
Škoda AUTO využívá metodu 3D tisku k výrobě komponentů, náhradních dílů a nářadí.
Škoda AUTO sází při výrobě komponentů, náhradních dílů a nářadí na 3D tisk. Česká automobilka využívá takzvané 3D farmy a v oblasti výroby a logistiky se tímto způsobem zaměřuje na větší flexibilitu a efektivitu. Svaz průmyslu a dopravy České republiky udělil ocenění za projekt „Flexibilnější díky 3D farmám“, který patří v České republice k pěti nejinovativnějším námětům v oblasti Průmyslu 4.0 z loňského roku.
Michael Oeljeklaus, člen představenstva Škoda AUTO za oblast Výroby a logistiky:
„Pomocí 3D tisku vyrábíme komponenty a nářadí ve společnosti Škoda AUTO rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Plně tak využíváme technologie z oblasti Průmyslu 4.0. Touto cestou realizujeme svůj program „FORCE ‑ Future Factory“ a dále urychlujeme digitalizaci našich výrobních závodů. Proto jsem opravdu hrdý na to, že náš projekt „Flexibilnější díky 3D farmám“ společnosti Škoda AUTO patří v České republice k pěti nejlepším inovativním námětům v oblasti Průmyslu 4.0.“
Škoda AUTO využívá výhody 3D tisku v mnoha různých oblastech
Škoda AUTO používá metodu 3D tisku například při výrobě prototypů v pilotní hale. Dále se 3D tisk z plastu uplatňuje zejména v útvarech údržby ve výrobě vozů. Automobilka navíc používá tuto technologii v útvaru Centrálního technického servisu, například při výrobě nářadí a náhradních dílů nebo při zkouškách nových materiálů. Technologie 3D tisku má nejčastější využití při výrobě jednoho kusu nebo malých sérií.
Vysoká flexibilita: díly je možné upravovat, odpadají dodací lhůty
V současnosti umožňuje v oblasti Výroby a logistiky společnosti Škoda AUTO používat aditivní (přídatnou) metodu celkem 50 kusů 3D tiskáren, které jsou v rámci pracovní skupiny 3D tisku propojeny prostřednictvím speciální sítě. Největší „3D farma“, což je skupina deseti tiskáren, se nachází ve svařovně hlavního závodu v Mladé Boleslavi. Tato technologie umožňuje flexibilně vyrábět potřebné nářadí nebo provádět opravy. Výrazně se tím zkracuje dodací lhůta pro potřebné nářadí a náhradní díly a odpadá nutnost pořizovat si je do zásoby. Tištěné díly se zakládají v databázi a lze je kdykoliv dodatečně vytisknout či příslušným způsobem upravit.
Technologii je možné používat mnoha způsoby
Začátkem dubna 2020 se v počátcích koronavirové pandemie ukázalo, jak mnohostranně je možné používat techniku 3D tisku: v Technickém vývoji, ve firemním útvaru Škoda Akademie i ve výrobě v závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách vyrobila Škoda AUTO během dvou měsíců 1400 ochranných štítů pro své zaměstnance a pracovníky různých neziskových organizací.
Digitalizace je pevnou součástí strategie „NEXT LEVEL ‑ Škoda STRATEGY 2030“
Škoda AUTO cíleně a rozsáhle sází na technologie z oblasti Průmyslu 4.0 a v této souvislosti využívá také možnosti 3D tisku. Další důsledná digitalizace interních postupů a procesů v celé společnosti patří k hlavním pilířům strategie „NEXT LEVEL ‑ Škoda STRATEGY 2030“.